Меню
ZBut! Сусідам - як друзям, друзям - як рідним, рідним - як собі!) Купуй, рекомендуй, заробляй!
Пн-пт - 09:00 - 18:00
Сб - 10:00 - 16:00
Нд - 11:00 - 15:00
Час роботи магазину:
  • Пн-пт - 09:00 - 18:00
  • Сб - 10:00 - 16:00
  • Нд - 11:00 - 15:00
(096) 869-08-82

Обираємо побутову техніку

Обираємо побутову техніку
ЯК ВИБРАТИ ТЕХНІКУ ДЛЯ КУХНІ?

Безсумнівно, сучасна кухня без побутової техніки стає абсолютно марним приміщенням. Кухня повинна бути технічно оснащена і зручна як для приготування їжі, так і для довгих посиденьок біля столу. Крім того, вона повинна виглядати естетично і бути ергономічною. У сучасних кухнях це досягається за рахунок використання вбудованої побутової техніки, про що ми поговоримо нижче. Важливо відзначити, що побутову техніку варто вибирати в першу чергу виходячи з ваших потреб. Подумайте, які саме функції вам дійсно необхідні: відмовившись від зайвих "наворотів" і функцій, які вам ніколи не знадобляться, ви можете істотно заощадити.

ЩО СПОЧАТКУ?

Перш важливо мати точні виміри вашої кухні. З технікою, її видами та способами монтажу потрібно визначитися на етапі планування та створення проекту кухні, адже саме від неї залежатиме те, які меблі необхідно замовляти.

Вбудовувати ЧИ НІ?

Всім відомо, що побутова техніка може бути окремо сточою (соло) та вбудованою. В обох випадках є свої плюси і мінуси.

Соло техніка досить погано вписується в інтер'єр приміщення, заважаючи кухонній гарнітурі виглядати єдиним цілим. При її покупці слід пам'ятати, що холодильник, плита, духовка повинні бути розташовані на відстані 10-15 см від стіни. З вбудованою ж технікою таких складнощів немає - це передбачено виробником. З іншого боку, соло-техніку простіше замінити в разі необхідності або переставити.

Вбудована побутова техніка не тільки гармонійно виглядає і вписується в інтер'єр, але і економить простір, функціонально задіюючи кожен сантиметр. Вона може бути як прихованою (за кухонним фасадом), так і відкритою.

Найчастіше вбудовують:

  • варильну поверхню
  • духову шафу
  • витяжку
  • посудомийну машину

Однак можливість вбудовування сьогодні мають практично всі побутові прилади на кухні: мікрохвильові печі, холодильники, кавоварки. Сучасний асортимент побутової техніки вражає широтою вибору, можна знайти техніку в будь-якому стилі, відповідному вашому інтер'єру: від хай-тек з відбиваючим світлом до ретро, ​​виконаних в стилі старовини. Виробники створюють цілі комплекти техніки, що ідеально поєднуються, виглядають надзвичайно стильно, естетично і єдиним цілим.

РОЗТАШУВАННЯ ПОБУТОВОЇ ТЕХНІКИ

Не рекомендується розташовувати поруч з плитою або духовкою мийку, посудомийну машину і вбудований холодильник. Краще зробити між ними невелику шафка, наприклад, для зберігання посуду або миючих засобів.

Важливо, щоб передні панелі вбудованої техніки і дверцята шаф не заважали один одному вільно відкриватися.

Крім того, розташування побутової техніки залежить від розташування джерел електроенергії і води, тому подбайте заздалегідь про розводку електропроводки і вірному розташуванні таких залежних від води приладів, як посудомийна і пральна машини.

Установку і монтаж побутової техніки варто довірити професіоналам. Вбудована побутова техніка в поєднанні з соло-технікою надає величезну кількість комбінацій їх розташування. Варто уважно поставитися до створення декількох варіантів індивідуальних проектів, виважено обміркувати, якою буде ідеально підходити саме вам, адже від цього залежить, наскільки комфортно і приємно вам буде використовувати всі функціональні можливості кухні.

ОБИРАЄМО ДУХОВУ ШАФУ

Звернемо увагу на важливі функції і фактори, які варто враховувати про виборі духовки.

Функція тангенціального охолодження. Завдяки роботі потужного вентилятора створюється повітряний бар'єр навколо духовки, а рухомий в ньому повітря запобігає виникненню витоку тепла і захищає від перегріву поверхню духової шафи і кухонні меблі. Навіть при найвищих температурах роботи дверцята духовки має безпечну температуру, що виключає ризик отримання опіку. Таким чином, в процесі приготування їжі стінки духовки не нагріваються, зберігаючи вашу меблі.

Тип управління: механічне, електронне і комбіноване. При механічному типі управління поворотні ручки бувають "втоплювані" або звичайними. У духових шафах з електронним управлінням сенсорне або електронне регулювання функцій здійснюється за допомогою ручок, а інформація про вибрану програму та інші величини відображаються на LED-дисплеї. Комбіноване управління найчастіше передбачає поєднання механічних регуляторів температури і вибору програм з вбудованим електронним таймером.

Конвекція. Для більш рівномірного приготування страв в духовці застосовують конвекційний вентилятор. Конвекція - це такий режим нагріву духовки, при якому повітря за рахунок функціонування вентилятора постійно циркулює по всьому простору духової шафи. Цей здавалося б простий процес дозволяє страві рівномірно приготуватися з усіх боків. З наявністю конвекційного вентилятора ви зможете забути про ті випадки, коли одна частина вашого кулінарного творіння підгоріла, а інша - залишилася сирою.
Автовідключення. Ця функція дозволяє вам не пропустити момент готовність страви: через заданий на таймері час духову шафу сам відключиться, подавши звуковий сигнал.
Очищення. Існує кілька способів очищення духової шафи: Емаль легкого очищення і проти жиру фільтри - самий просто з них. Забруднення видаляються вручну, а поверхня сприяє легкому очищенню. Внутрішня поверхня такої духовки повинна бути гладкою. Каталітична система очистки. У духовках з такою системою емаль має пористу структуру. Ці пори вбирають забруднення, і потім в них при температурі 140-200 ° С здійснюється каталіз: розкладання жиру на вуглець, воду і органічні залишки. Для очищення духовки не потрібно включення спеціального режиму з додатковими витратами часу. Дана система має ряд недоліків, основний з них полягає в тому, що не всі забруднення можуть з першого разу бути розкладені на перераховані вище становить. Крім того, через 4-5 років каталітична емаль втрачає свої властивості, потрібна заміна панелей. Емаллю з каталітичні властивості покрита не вся внутрішня поверхня духової шафи. Дно і дверцята доведеться мити вручну, тому вибирайте модель з гладкою дверцятами з невеликою кількістю стиків, інакше доведеться чистити кожну шпаринку. Піроліз. Духова шафа може мати спеціальний режим очищення «піроліз», при якому внутрішні поверхні нагріваються до 500 ° С. Забруднення буквально "спалюються", при цьому виникає неприємний запах. Тому потрібна додаткова система очищення повітря: відвід диму безпосередньо з духовки в вентиляцію, для цього є спеціальний отвір. Для очищення духової шафи необхідно включати окремий режим. Цикл очищення займає від 90 до 150 хвилин.
Сьогодні актуальні духовки зі скляним фасадом, вони не тільки естетично виглядають, але і більш прості в догляді. При покупці варто звертати увагу на внутрішню поверхню духовки - вона повинна бути рівною, що полегшить чистку шафи.

Датчик набору температури дозволяє зручно контролювати процес нагрівання духової шафи.

Купуючи духову шафу, слід уважно вивчити його установчі розміри. При виготовленні на замовлення кухні слід спочатку скомпонувати і вибрати техніку, а потім вже під неї замовляти меблі. Якщо ви вибираєте вбудовується духову шафу, то слід знати, що існує стандартний розмір ніші під духовку - 60 см.

Стандартний об'єм духової шафи - 56 літрів, проте якщо ви звикли готувати кілька страв одночасно, варто придивитися до духовок зі збільшеною місткістю: об'ємом 65 і навіть 70 літрів.

Кожна господиня обирає духову шафу індивідуально, виходячи з функціональних і естетичних уподобань, проте основні перераховані функції істотно полегшать життя будь-якої господині.

ОБИРАЄМО ВАРИЛЬНІ ПОВЕРХНІ

Варильна поверхня являє собою тонкий корпус (5-6 см завтовшки), оснащений газовими або електричними конфорками. Варильна панель вбудовується в кришку стільниці, але при її розміщенні необхідно обов'язково дотримуватися таких умов: газова варильна поверхня повинна розміщуватися на відстані 10-15 см від стіни або меблів як мінімум на відстані, електрична же панель - на відстані 4-5 см. Варильні поверхні діляться на 3 типи: газові, електричні та комбіновані (як правило, 2 електричних конфорки і 2 газових або 3 газових і 1 електрична). Вони можуть стати в нагоді тим, хто знає перевага певного виду нагрівання при приготуванні різних страв, а також при наявності перебоїв з газо- або електропостачанням.

Як газові, так і електричні варильні панелі можуть мати ширину 60 або 30 см. Компактний розмір підійде для тих, хто нечасто готує.

Газові варильні поверхні

Виділимо основні функції і характеристики, які важливі в газових варильних поверхнях.

Газ-контроль. Ця функція забезпечує безпеку, попереджаючи витік газу. Подача газу до конфорки автоматично перекривається в разі, якщо полум'я з яких-небудь причин згасло. Це відбувається завдяки спеціальному датчику, який в разі загасання полум'я закриває шток захисного клапана.
Електропідпал. На багатьох моделях газових поверхонь система газ-контроль поєднується з електричним автоподжиг. Вбудована в газову конфорку система електроподжіга дозволяє запалювати полум'я без використання сірників або запальнички. Електропідпал буває автоматичний, коли газ запалюється при повороті перемикача, який відкриває подачу газу на конфорку, і механічний, коли після повороту перемикача необхідно ще натиснути спеціальну кнопку на панелі управління.
Розміщення панелі управління. Панель управління конфорками може розташовуватися як і на передній частині поверхні, так і збоку. В обох випадках ручки розташовуються так, що практично не нагріваються при експлуатації поверхні.
Турбоконфорка - ця газова конфорка з трьома або двома рядами полум'я. Вона дозволяє досягти інтенсивного нагріву за більш короткий проміжок часу, ніж звичайна стандартна конфорка (в півтора рази швидше).
Чавунні решітки - найбільш практичний варіант, вони не «перегорають», як це буває з емальованими. У процесі використання чавунні решітки не деформуються і зберігають свою форму.
Не можна не відзначити такий різновид газових панелей, як поверхні типу "Газ на склі", в яких конфорки розміщені на склокерамічною платформі.

Фіксують кріплення чавунної решітки таких поверхонь повинні розташовуватися на металевій основі, яка захищає скло від подряпин і відколів.

Підіб'ємо невеликий підсумок, виділивши основні переваги газових варильних панелей. По-перше, це швидкість приготування їжі - на газовій панелі блюдо швидких нагрів, що забезпечує можливість моментально приступити до варіння або смаження.

Огляди нових

Звернемо увагу на характеристики, які необхідно враховувати, вибираючи електричну варильну поверхню

Головними перевагами електричних варильних панелей є відсутність відкритого вогню, можливість підтримки потрібної температури і ступеневої регулювання нагріву.

Сенсорне управління не тільки полегшує експлуатацію, але і дуже просто в догляді. Варто вибирати поверхні з окремим управлінням кожної конфорки - використовувати прилад буде зручніше і швидше.
Скошений край і нержавіюча рамка. Рамка захищає край панелі від механічних пошкоджень, а скошені краї полегшують чистку поверхні.
Зони розширення для великої або овальної посуду дозволяють змінювати і збільшувати зону нагріву при і великим діаметром дна.
ВИБИРАЄМО витяжки
Про повітряної гігієни кухні покликана дбати витяжка. Йдеться про частки жиру, кіптяви і парах, які безперервно циркулюють на кухні і осідають на стелі, меблів, стінах і одязі, але найголовніше - видихаються мешканцями будинку. Витяжка може бути різної ширини: сучасні виробники пропонують витяжки шириною від 35 до 90 см. Найперше, що слід враховувати: витяжки бувають двох типів залежно від способу очищення повітря. Перший тип - це відвідні витяжки, які втягують повітря в приміщенні і через систему вентиляції, до якої вони підключені, виводять його на вулицю. Другий тип - це очисні або рециркуляційні витяжки, сюди відносяться ті моделі, які не підключаються до системи вентиляції і самостійно за допомогою фільтрів очищають повітря. У них є вугільний фільтр, що усуває запахи.

Звернемо увагу на критерії вибору витяжки.

Рівень шуму. Будь-яка витяжка шумить, але варто подбати про вибір щодо більш тихої моделі. Бажано віддавати перевагу ватажком з рівнем шуму до 62 дб.
Потужність, або продуктивність. А саме - обсяг повітря, які відводить витяжка за 1 годину роботи (куб.м / год). Витяжка повинна витягати 10 обсягів кухонного приміщення за 1 годину. Таким чином, для розрахунку продуктивності необхідно: обсяг кухні помножити на 10, але якщо в приміщенні дуже часто готують, а також курять, то множити слід на 15. Оптимальний варіант для приміщення середніх розмірів - витяжка з продуктивністю від 650 до 1000 куб.м / година.
Управління витяжкою може бути кнопковим механічним, кнопковим електронним, а також сенсорним. Деякі витяжки мають навіть пульт дистанційного керування.
Фільтри. Як ми з'ясували вище, в рециркуляційних витяжках обов'язковий вугільний фільтр. Але варто також сказати про жіроулавлівающий фільтрах, які звільняють повітря від зважених часток, таких як продукти згоряння, жир та інше. Такі фільтри можуть бути касетного типу, вони легко виймаються і можуть промиватися в посудомийній машині.
Освітлення. Не варто нехтувати таким важливим моментом, як наявність джерел світла на витяжці: при приготуванні їжі для варки поверхня, яка перебуває під витяжкою, потребує хорошого освітлення. Однак варто вибирати "економний" світло: наприклад, галогеновую підсвічування або LED-світильники, які споживають мінімальну кількість електроенергії.
ВИБИРАЄМО МАШИНУ
Посудомийні машини бувають шириною 45 або 60 см, об'єм машини необхідно вибирати виходячи з кількості осіб в сім'ї і розмірів кухні. В середньому, машина шириною 45 см вміщує до 9 комплектів посуду, а шириною 60 см - до 12. Виділимо основні моменти, на які варто звертати увагу при виборі посудомийної машини:

Неповне завантаження. Функція половинного завантаження дуже корисна, якщо посуду небагато. При цьому завантажується тільки нижня корзина агрегату. Цикл миття посуду таким чином скорочується за часом, зменшується витрата електроенергії і води.
Програми. Звертайте увагу на безліч різних програм, використання яких залежить від ступеня забруднення і типу посуду. Наприклад, швидка мийка (ополіскування для слабозабруднених посуду), інтенсивна мийка, мийка тендітного посуду і так далі.
Економічність в споживанні води та електроенергії. Бажано, щоб споживання води становило до 12 л за 1 цикл. Енергоспоживання економічних посудомийних машин відповідає класам А, B і C і зазвичай становить 1-1,2 кВт.
Оповіщення про завершення мийки. Після закінчення роботи машина подає звуковий сигнал.

ВИБИРАЄМО Кухонні мийки та змішувачі
При покупці мийку завжди перевіряйте, чи є в комплекті:

кріплення,
сифон і переливи.
Найчастіше мийки виготовляються під мийні бази (розмір шафки, куди встановлюється мийка). Найбільш часто зустрічаються розміри 45, 60, 80 і 90 см. Глибина ж мийок варіюється від 16 до 20 см. Найважливіший момент, на який варто звертати увагу - це матеріал, з якого виготовлено миття. Як правило, це або нержавіюча сталь, або штучний камінь, який на 70-80% складається з натуральних компонентів, решта - акрилова смола.

Кожен матеріал має свої недоліки і переваги. Мийки з нержавіючої сталі хороші тим, що більш гігієнічні і прості в чищенні. Вони досить гучні при використанні (звук від удару води про мийку голосніше, ніж в мийках з каменю). Штучний камінь має широку палітру колірних рішень, його простіше підібрати в тон кухні.

Перед покупкою змішувача визначитеся, як вам зручніше регулювати температуру і натиск води: одним важелем або за допомогою двох вентилів.

Висота виливу змішувача повинна підбиратися з урахуванням глибини мийки і зростання домочадців.

Звертайте увагу також на форму і висоту змішувача, щоб можна було легко наповнити водою йди вимити високу каструлю. Ідеально, якщо змішувач підбирається в колір мийки - це виглядає гармонійно.

Вибір техніки і підбір меблів для кухні - нерозривно взаємопов'язані процеси, які вимагають ретельного планування. Підбір і розміщення техніки мають вирішальний вплив на експлуатаційні властивості кухні.

Матеріал: www.simpl.com.ua

Коментарі